צ'ארלס מספר על מאצ'ה

פַּלֶה דֶּה תֵה - משלוחים לכל הארץ 03-5221317 התחבר

EnglishHebrewRussian

סודות המאצ'ה

העולם המערבי מגלה לאחרונה את ההנאה והיתרונות הבריאותיים של תה המאצ'ה היפני, תה מסורתי בן 5000 שנה. שתיית מאצ'ה היא צורה חדשה ומענגת לשתיית תה, רענון לריטואל הקבוע של תה בצורת תיונים וחליטות. אנחנו בפלה דה תה מביאים לישראל לא רק את מוצרי המאצ'ה הטובים ביותר, אלא גם ידע רחב שאנחנו מעוניינים להפיץ בין אוהבי התה בישראל, ידע שכולל לא רק את המוצרים הטובים ביותר והוראות הכנה, אלא גם את הסיפורים וההיסטוריה של המאצ'ה.

האגדה על המאצ'ה מספרת שקיסר סין הקדומה, הוגה הרפואה הסינית המסורתית, שאנונג, היה הראשון לגלות את העונג והסגולות שבשתיית תה ירוק. יום אחד בזמן שהרתיח מים על האש, רוח קלה העיפה כמה עלים משיח תה סמוך לתוך הקנקן המבעבע. שאנונג לא רק התמוגג מההמצאה של משקה חדש, הוא גם הקדיש את עצמו ללימודים על התרומה הבריאותית של התגלית המקרית שלו. האגדה הזו משקפת חלק משמעותי מהתרבות הסינית במהלך 5000 השנים האחרונות: תה הוא יקר ערך, מקורותיו אציליים והוא תורם לגוף ולנפש בריאים.

תה מסוג חדש, המגיע בצורת אבקה, נכנס לשימוש בתקופת שושלת סונג בשנים 960-1279. עלי תה שנקטפו טריים הורתחו בשביל לשמר את הצבע והטריות שלהם ואז יובשו ונטחנו לאבקה דקה שנקראה "תה בוץ", הונחו בתבניות והושארו להתייבש ולהתקשות בחום השמש. את גושי התה הללו היה קל לאחסן ולנייד ממקום למקום, וכדי להכין כוס תה לא היה דרוש הרבה, רק לשבור חתיכה קטנה מהגוש ולערבב את האבקה עם מים בכוס משקה.

הצורה הזו בה הוכן התה, נזנחה בסופו של דבר בסין. אבל בתחילת המאה ה-8, נזירי זן נדדו והביאו איתם זרעי תה מסין ליפן והחלו לגדל צמחי תה באזורים שונים ביפן. במהרה הפכו הנזירים היפנים את אופן הגידול הזה למסורת יפנית אדירה של עיבוד והשבחה של אבקת תה ירוק, הוא תה המאצ'ה שאנחנו מכירים כיום. המאצ'ה עשוי מעלי טנצ'ה, שבניגוד לטכניקת חיתוך העלים למחטים כמו גיוקורו, סוג אחר של תה ירוק יפני, נטחנים לאבקה דקה במיוחד בעלת גוון יפהפה.

נזיר הזן איסאיי, שנחשב החלוץ היפני של גידולי התה ביפן, פותח את ספרו המפורסם על תה בתיאור: "תה הוא תרופה מנטלית ורפואית אולטימטיבית ויש לו את היכולות להעשיר ולהשלים את החיים". באומרו כך, איסאיי התכוון לתה המאצ'ה, שמאוחר יותר הפך לסוג התה הירוק המבוקש ביותר ביפן וליחיד בו משתמשים בטקס התה היפני המסורתי צ'ה-נו-יו.

צ'ה-נו-יו (chanoyu) בגרסתו המודרנית, פותח על ידי נזירי זן במהלך המאה ה-15. התה בו השתמשו בטקס המסורתי הזה הפך לפופולרי רק אחרי שנחשב במשך שנים משקה השמור לסמוראים, האצולה של המעמד העליון של יפן באותה תקופה.

בטקס הצ'ה-נו-יו משתמשים בשני סוגי מאצ'ה:


  • אוסאצ'ה- הסוג הנפוץ יותר, עשוי מעלים נשקטפו מצמחי תה תעירים המפיקים תה קליל ונוזלי יחסית.
  • קויצ'ה- עלים שנקטו מצמחי תה בני 30 שנה ומעלה המפיקים תה חזק וסמיך יותר מהאוסאצ'ה, ובעל מרקם המזכיר דבש נוזלי. הוא חלק ומתוק יותר, ובדר כלל גם יקר יותר מהאוסאצ'ה. קויצ'ה מכינים באופן שונה מהאוסאצ'ה: בהשוואה למאצ'ה סאייג'ו נו שירו, שאידיאלי להכנת תה אוסאצ'ה קליל, אייג'ו מרוכז וסמיך יותר, בעל קשת טעמים רחבה ומורכבת יותר ועפיצות נמוכה יותר בפה.

הנזיר, המשורר ואמן התה היפני סן-נו-ריקו היה הדמות המשפיעה ביותר בביסוס הצ'ה-נו-יו על ארבעת עקרונות הזן של הרמוניה, טוהר, שלווה וכבוד. אנחנו בפלה דה תה, מאמינים שארבעת העקרונות הללו הם ארבעה מרכיבים נוספים באבקת המאצ'ה שאנו שותים היום, מה שהופך את תה המאצ'ה שלנו למשקה המשפיע על הגוף ועל הנפש המודרניים שלנו, בהפגת לחצים, בחיזוק מערכת החיסון ובתרומה לחיים טובים ומאוזנים.


מאצ'ה למתחילים:

הכנת תה מאצ'ה לא חייבת להיות מסובכת ומוכרסת כמסורת של אלפי שנים. בעזרת כלים פשוטים ובזריזות ניתן לשתות תה מאצ'ה כמשקה יומיומי מהנה.


הוראות ההכנה של קויצ'ה ואוסאצ'ה שונות אחת מהשנייה:


קויצ'ה

koicha

1. יש לחמם את הקערה- לשפוך מים חמים לתוכה, בערך בשליש הגובה ולחכות שהקערה תתחמם מעט. אז יש לשפוך את המים ולייבש במטלית נקייה.

2. יש לשים בקערה שלוש או ארבע כפיות של אבקת מאצ'ה (בערך 3 גרם) עדיף בעזרת כפית במבוק. מומלץ מאוד לנפות היטב את האבקה לפני ששמים אותה בקערה.

3. יש לשפוך לקערה 40 מ"ל מים חמים (65-75 מעלות) מספיק בשביל לכסות את האבקה ולא יותר.

4. בניגוד לאוסאצ'ה, קויצ'ה לא אמור להיות מוקצף, לכן אין לערבבו יותר מדי מהר או יותר מדי זמן. ערבבו לאט בתנועות עדינות עם כיוון השעון, עד שיתקבל תה סמיך וחלק.


אוסאצ'ה:

usucha

1. יש לחמם את הקערה- לשפוך מים חמים לתוכה, בערך בשליש הגובה ולחכות שהקערה תתחמם מעט. אז יש לשפוך את המים ולייבש במטלית נקייה

2. יש לשים 2 כפיות אבקת מאצ'ה (בערך 1 גרם) בקערה, עדיף בעזרת כפית במבוק. מומלץ מאוד לנפות את האבקה לפני השימוש על מנת להעלים גושים.

3. יש לשפוך 70 מ"ל מים חמים לקערה (65-75 מעלות)

4. יש להחזיק את הקערה ביד אחת, וביד השניה לטרוף את הבלילה בעזרת המקצף, עדיף בתנועה קווית מהירה ולא מעגלית, עד לקבלת קצף חלק. בשלב הזה המאצ'ה מוכן לשתייה.